Nowoczesne i dobrej jakości alkomaty są urządzeniami zaawansowanymi technologicznie, które mają wbudowane bardzo czułe sensory pomiarowe. Aby wynik badania był rzetelny, należy zadbać o to, by w czasie przeprowadzanej próby nie doszło do żadnych zakłóceń dokonywanego pomiaru.

Czynników, które mogą zaburzyć ten pomiar jest co najmniej kilka i o tę kwestię najczęściej pytają kierowcy. Na przykład:

Czy wystarczy zjeść cukierka z alkoholem, żeby wynik badania był dla prowadzącego niekorzystny

Albo jak alkomat reaguje na syrop na kaszel?

I jeszcze: jaka będzie reakcja urządzenia, jeśli chwilę wcześniej paliliśmy papierosa? Badanie alkomatem a papieros

Alkomat a dym, czyli co musisz wiedzieć zanim dmuchniesz w alkomat

Otóż dym papierosowy – podobnie jak w przypadku syropu czy cukierków nadziewanych alkoholem – może mieć wpływ na rzetelność pomiaru alkomatu.

Co więcej, dotyczy to także elektronicznych papierosów! Otóż w płynie wykorzystywanym w elektronicznych podgrzewaczach może być stosowana gliceryna lub alkohol etylowy. A zatem, co oczywiste, może to zakłócić prawidłowość pomiaru.

Warto pamiętać, że ilekroć mamy wątpliwości co do tego, jakie warunki należy spełnić żeby badanie alkomatem było rzetelne, warto zajrzeć do instrukcji obsługi.
Palenie a wynik pomiaru alkomatu

W zaleceniach od producenta możemy przeczytać następującą wskazówkę:

Badanie powinno być przeprowadzone nie wcześniej niż 20 minut po spożyciu alkoholu.

Na 15 minut przed testem należy powstrzymać się, również od palenia tytoniu.

Nie wolno wdmuchiwać dymu papierosowego do urządzenia, ponieważ może to spowodować uszkodzenie komórki pomiarowej!

Tak więc pamiętajmy, bo to ważne! Dla rzetelności pomiaru – po wypaleniu tytoniu, a nawet elektronicznego papierosa – należy chwilę odczekać przed dmuchaniem w alkomat.

Jeśli jednak zdarzyłoby się tak, że wypaliliśmy już papierosa, a po chwili zostaliśmy zatrzymani do kontroli, należy o tym poinformować policjanta.

Dzięki temu unikniemy ryzyka otrzymania zafałszowanego wyniku i nieprzyjemności. Po odczekaniu kwadransa będziemy już spokojnie mogli być poddani badaniu.

Warto także pamiętać, że kierowca zawsze może odmówić poddania się pomiarowi trzeźwości alkomatem, ale wówczas policjanci skierują go na badanie krwi. Niestety, konsekwencją jest prewencyjne zatrzymanie prawa jazdy, które zostanie zwrócone dopiero po stwierdzeniu negatywnego wyniku pomiaru (tzn. że prowadzący był trzeźwy), co może zająć nawet do 30 dni.

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł i chcesz wiedzieć więcej na temat bezpiecznej jazdy to sprawdź również nasz wcześniejszy wpis Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w 2020 roku