Menu
Your Cart
The website uses cookies to facilitate the operation of the store. Learn More

Carbon monoxide - should I install an alarm?

Should I install a carbon monoxide alarm?

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, w którym jest zamontowane nawet tylko jedno urządzenie mogące być źródłem tlenku węgla, dla poprawy bezpieczeństwa swojego oraz wszystkich domowników, powinieneś zamontować czujniki (-i) tlenku węgla.

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania, takich paliw jak: gaz, olej, benzyna, nafta, propan, drewno, węgiel, olej napędowy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

Najczęstszymi źródłami tlenku węgla są: źle zamontowane, rozregulowane lub niewłaściwie użytkowane urządzenia do podgrzewania wody (np. piecyki gazowe), piece na gaz, olej opałowy, węgiel, paliwo stałe, przenośne gazowe / naftowe ogrzewacze pomieszczeń, biokominki, kominki na gaz lub drewno, piece kaflowe, kuchnie gazowe / węglowe, grille na gaz i węgiel użytkowane w zamkniętym pomieszczeniu, agregaty prądotwórcze eksploatowane w zamkniętych pomieszczeniach np. w garażu.

Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, to niezależnie od tego, czy korzystasz z urządzeń, które mogą być źródłem tlenku węgla, czy nie to powinieneś rozważyć zakup czujnika tlenku węgla. Tlenek węgla jest gazem, który może przenikać do innych pomieszczeń przez ściany i stropy wykorzystując drobne mikropęknięcia, czy też porowatość materiału z którego są one wykonane. Czad może też przedostać się do twojego mieszkania przewodami wentylacyjnymi np. w przypadku awarii pieca CO w kotłowni zlokalizowanej w piwnicy lub gdy w mieszkaniu na niższej kondygnacji jest zainstalowany niezgodnie z przepisami piecyk gazowy, którego przewód spalinowy podłączony jest do kanału wentylacyjnego.

Czujniki tlenku węgla powinny być zamontowane:

  • w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się urządzenia spalające paliwo.
  • dodatkowe czujniki powinny być zainstalowane w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu np. w salonie, pokoju dziennym i we wszystkich sypialniach. Zalecane to jest zwłaszcza w sytuacji, gdy osoby przebywające w tych pomieszczeniach, ze względu na ich położenie, mogą nie usłyszeć sygnalizacji alarmowej czujnika uruchomianego w innej części budynku.
  • na każdej kondygnacji budynku oraz w każdym pomieszczeniu, przez które przechodzi przewód kominowy.

    What should you remember about?

    Montaż czujnika tlenku węgla nie może zastąpić prawidłowej instalacji oraz eksploatacji urządzeń spalających paliwo w trakcie pracy oraz nie rozwiązuje problemów związanych z nieprawidłową wentylacją i odprowadzaniem spalin. Montaż czujnika nie zapobiegnie powstawaniu tlenku węgla, ani nie rozwiąże już istniejących problemów.